Emektar / Helvanın Yapılışı

 
İyi tahin helvasının ana maddesi, katkısız tahin, şeker ve sudur.
Şeker ve su 150 derecede içindeki su oranı azalıp koyulaşıncaya kadar kaynatılır, şekerlenmesi için bir miktar limon tozu konur. Şekerli suyu ağda haline getirmesi amacıyla, çöven otundan elde edilen çöven suyu eklenir. Büyük mikserlere dökülen karışım kabarıp bembeyaz bir renk alınca tahinle beraber çelik yoğurma kazanına aktarılır. Burada ahşap kürekle iyice karıştırılır. Kürekle karıştırma sırasında, çeşidine göre vanilya, fıstık veya kakao ilave edilir. Tam kıvama geldiğinde istenen kalıplara dökülür ve soğumaya bırakılır.

Tahin helvası yapmak için kullanılan tahinin ve şekerin oranı ve ısısı çok önemlidir. Karıştırılacağı sırada ılık, şekerin ise sıcak olması gerekir. Tahin ve şeker soğuk olursa şeker kristalleşir ve beyaz parçacıklar oluşur.

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez tatlısı tahin helvası, besin değeri çok yüksek, sağlıklı, doğal, doyurucu ve lezzetli bir gıdadır. Helva, yüksek enerji değerinin yanında protein, karbonhidrat, kalsiyum ve B vitaminleri açısından oldukça zengin olduğu için özellikle sporculara, büyüme çağındaki çocuklara, çok enerji tüketen ve bedeni olarak çalışan kişilere, emziren hanımlara tavsiye edilir. Ayrıca kaliteli bir helvanın mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği söylenir.
 
 
 
 
 
TwitterFacebookCopyright © EMEKGIDA - Grafist . Tüm hakları saklıdır.